Začíname školský rok

Autor: Peter Papík | 30.8.2014 o 12:26 | Karma článku: 8,54 | Prečítané:  767x

Zavolal mi bývalý študent, že sme sa dlhšie nevideli a či neskočíme na pivo. Súhlasil som. Často sa mi bývalí študenti ozvú a prídu do školy, či pokecáme pri pive. Rozprávajú o sebe, ako sa im darí a väčšinou mám dobrý pocit, tak ako včera.

Bývalý študent rozprával, že má dobrú prácu, je spokojný, pracuje na sebe, študuje, lebo sa chce profesne vypracovať a posunúť sa ďalej. Dobre sa to počúvalo, vždy mám radosť, keď sa našim absolventom darí. No povedal, že má kamarátov, rovesníkov, od ktorých počúva aj narážky typu – no vyššia vrstva si, „paštikár“ sa stal z Teba, ale čo my chudoba? Na odpoveď, že ale jeho to stálo veľa úsilia, štúdia i odriekania a i oni tú šancu mali, nereagujú.

Zhodou okolností som pár dní dozadu stretol známeho, môj ročník. Nerobí, ale nadáva ako je tu všetko na figu, pozná všetky konšpiračné teórie, aj také z ktorých sa mi „panenky“  prevracali, ale robiť nepôjde, on sa vykorisťovať nedá.

A aký to má súvis s v nadpise uvedenom začiatkom školského roka? Veľká časť súčasnej mladej generácie je apatická, bez záujmu o seriózne poznatky, ale potom veľmi náchylná uveriť rôznym nahlúplym konšpirátorom. Keď som bol študent, povedal mi jeden inteligentný a rozhľadený pán pri ceste vlakom, keď sme sa dali do reči : „Jednu vec si zapamätaj, či na tomto svete vyhrajú červení, modrí či fialoví, o všetko ťa môžu pripraviť, ale tvoje presvedčenie a tvoje vedomosti ti nikto nevezme“. Pamätám si jeho slová do dnes.

A tak na začiatku nového školského roka skúsme dať vzdelaniu a vedomostiam veľmi významné miesto v hodnotovom rebríčku sebe i našej mladej generácii, lebo jedine to je nádej, že táto spoločnosť pôjde dobrou cestou. Nie je to ľahké, ale potrebné.

Takže milí kolegovia a študenti prajem nám všetkým školský rok bez byrokratických a finančných problémov, aby sme sa mohli venovať ozaj iba tomu, k čomu sme povolaní – zvyšovaniu a skvalitňovaniu vedomostnej úrovne. Pretože mám taký pocit, že začína doba, keď je viac počuť tých, čo vedia len viac kričať, ale argumenty podložené poznatkami a faktami im nič nehovoria. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Bankár: Sme hákliví na ľudí, čo chodia do banky vkladať peniaze

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.


Už ste čítali?