Začíname školský rok

Autor: Peter Papík | 30.8.2014 o 12:26 | Karma článku: 8,54 | Prečítané:  768x

Zavolal mi bývalý študent, že sme sa dlhšie nevideli a či neskočíme na pivo. Súhlasil som. Často sa mi bývalí študenti ozvú a prídu do školy, či pokecáme pri pive. Rozprávajú o sebe, ako sa im darí a väčšinou mám dobrý pocit, tak ako včera.

Bývalý študent rozprával, že má dobrú prácu, je spokojný, pracuje na sebe, študuje, lebo sa chce profesne vypracovať a posunúť sa ďalej. Dobre sa to počúvalo, vždy mám radosť, keď sa našim absolventom darí. No povedal, že má kamarátov, rovesníkov, od ktorých počúva aj narážky typu – no vyššia vrstva si, „paštikár“ sa stal z Teba, ale čo my chudoba? Na odpoveď, že ale jeho to stálo veľa úsilia, štúdia i odriekania a i oni tú šancu mali, nereagujú.

Zhodou okolností som pár dní dozadu stretol známeho, môj ročník. Nerobí, ale nadáva ako je tu všetko na figu, pozná všetky konšpiračné teórie, aj také z ktorých sa mi „panenky“  prevracali, ale robiť nepôjde, on sa vykorisťovať nedá.

A aký to má súvis s v nadpise uvedenom začiatkom školského roka? Veľká časť súčasnej mladej generácie je apatická, bez záujmu o seriózne poznatky, ale potom veľmi náchylná uveriť rôznym nahlúplym konšpirátorom. Keď som bol študent, povedal mi jeden inteligentný a rozhľadený pán pri ceste vlakom, keď sme sa dali do reči : „Jednu vec si zapamätaj, či na tomto svete vyhrajú červení, modrí či fialoví, o všetko ťa môžu pripraviť, ale tvoje presvedčenie a tvoje vedomosti ti nikto nevezme“. Pamätám si jeho slová do dnes.

A tak na začiatku nového školského roka skúsme dať vzdelaniu a vedomostiam veľmi významné miesto v hodnotovom rebríčku sebe i našej mladej generácii, lebo jedine to je nádej, že táto spoločnosť pôjde dobrou cestou. Nie je to ľahké, ale potrebné.

Takže milí kolegovia a študenti prajem nám všetkým školský rok bez byrokratických a finančných problémov, aby sme sa mohli venovať ozaj iba tomu, k čomu sme povolaní – zvyšovaniu a skvalitňovaniu vedomostnej úrovne. Pretože mám taký pocit, že začína doba, keď je viac počuť tých, čo vedia len viac kričať, ale argumenty podložené poznatkami a faktami im nič nehovoria. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?