Konferencia o odbornom vzdelávaní

Autor: Peter Papík | 15.6.2014 o 16:29 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  552x

Minulý týždeň prebehla v Bratislave II. medzinárodná konferencia k transformácii odborného vzdelávania s mottom a cieľom „...aby každý absolvent mal uplatnenie“. Veľmi dobrý cieľ a aj konferencia mala úroveň, no zazneli na nej aj veľmi varovné čísla.

Tie varovné čísla sú, že v budúcich piatich rokoch potrebujeme na Slovensku iba na obnovu pracovnej sily ročne viac ako 30 000 stredoškolsky odborne vzdelaných pracovníkov.

Aká je však realita ?

Zo stredných škôl vychádza ročne asi 50 000 absolventov. Z toho ide na vysoké školy asi  30 000 absolventov,  15 000 skončí v evidencii nezamestnaných, prípadne sa umiestni mimo študovaný odbor. Vo vyštudovanom odbore sa zamestná len asi 5 000 absolventov, čiže 10 %. Zamestnávateľom do dôchodku ročne odíde viac ako 30 000 kvalifikovaných pracovníkov, zo stredných škôl však vyjde iba menej ako 5 000, ktorí ich môžu nahradiť!  

Prečo je to tak?

Hlavným dôvodom je fakt, že ponuka študijných odborov nekopíruje požiadavky trhu práce. Novšak vina nie je na strane škôl. Systém financovania škôl núti školy otvárať nie študijné, či učebné odbory z ktorých sa absolventi uplatňujú, ale také o ktoré je záujem na vstupe, čiže také o ktoré sa zaujímajú končiaci deviataci, či ich rodičia. A tieto záujmy medzi záujmom deviatakov a ich rodičov na jednej strane a požiadavkami firiem na druhej strane sa diametrálne líšia. Darmo budete ponúkať odbor a mať aj vyjadrenia zamestnávateľov, že absolventov zamestnajú, záujem vám to nezvýši. Ale lukratívny názov odboru aj keď bez podpory zamestnávateľov či praxe veľakrát frčí oveľa lepšie. Je to preto, lebo ponuka miest na stredných školách asi dvakrát prevyšuje počet končiacich absolventov základných škôl. Tí vedia, že sa na strednú školu bez problémov dostanú. A to  bez námahy, či dôkladnej prípravy. Výsledok? Chýbajú mnohé profesie, kde treba poctivo pracovať a treba o tom mať aj požadované vedomosti a prevyšujú absolventi odborov, ktoré pekne znejú, ale nikto ich nepotrebuje. A platíme zase rekvalifikácie. Školy sú potom, ak chcú žiakov, nútené vymýšľať a premenovávať odbory a profesie. Dostávame sa do štádia, že z upratovačky sa stáva kozmetička podlahových krytín, zo smetiara správca rezerv, či z údržbára administrátor neinformačných tokov a rozvodov.

Bolo smutné počúvať na spomínanej konferencii plač zahraničných zamestnávateľov, že sa cítia oklamaní, lebo keď sem prichádzali bolo im sľúbené, že je tu kvalifikovaná pracovná sila a tá chýba. Sami chodia presviedčať rodičov deviatakov, aby ich dali na odbornú školu a oni ich potom zamestnajú. Ale nič nepomáha. Zatvoriť študijný, či učebný odbor pre nezáujem je relatívne jednoduché, ale jeho znovuotvorenie oveľa ťažšie a aj drahšie. Trh všetko nevyrieši. Nemáme taký bohatý štát aby mohol financovať každému štúdium aké sa jemu páči a potom ešte aj rekvalifikácie a dávky v nezamestnanosti. Štát by mal financovať štúdium odborov, ktoré potrebuje a mal by aj nastaviť pomer medzi počtom gymnazistov, študentov na študijných odboroch s maturitou a učňov na učebných odboroch. Ak niekto chce študovať niečo iné, nech si to sám financuje. Inak si sami vyrábame nezamestnaných.

Lenže v tomto prípade je najsmutnejšie to, že sa po značnom voľnomyšlienkárstve začíname vracať k niečomu, čo fungovalo. Len či sa to ešte podarí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?