Odborné školstvo

Autor: Peter Papík | 31.3.2014 o 19:39 | Karma článku: 12,97 | Prečítané:  926x

V stredu 26. marca v relácii Pozor zákruta sa odborník v oblasti automobilového priemyslu sťažuje na zúfalú situáciu v odbornom školstve, kde školám chýba vybavenie, učia sa staré veci, učitelia nie sú v kontakte s praxou a výsledok je nepripravení absolventi pre trh práce. Má úplnú pravdu, situácia je ešte horšia ako vypadá zvonku, ale treba položiť aj inú otázku.

V spomínanej relácii sa hovorí o automobilovej technike, ale platí to celoplošne. Učím na priemyslovke odborné predmety a zúčastnil som sa na školení, ktoré zorganizovala v mojom odbore významná spoločnosť na trhu. Bol som zhrozený z otázok niektorých kolegov, či kolegýň z iných škôl, na ktorých bolo jasné, že zaspali dobu a učia z učebníc z 80-tych rokov, lebo odvtedy iné nevyšli.

Podobnú skúsenosť som zažil, keď som bol pozvaný do odbornej komisie na prípravu a pripomienkovanie odborných učebných osnov, kde som namietal, že toto učivo nemôže byť v osnovách nosným, lebo je 20 rokov staré a chýbajú nové technológie. Nato mi jeden z predkladateľov návrhu povedal, že ale odkiaľ to má on vedieť a keď tam presadím nové technológie, on to nemá podľa čoho učiť. Na jednej strane ma oblieval pot, že chceme robiť z odborného vzdelávania dejepis a odmietol som tento prístup, ale na druhej strane som si uvedomil, že je tu naozaj vážny problém. Mne sa možno dobre hovorí, prišiel som učiť z praxe, mám tam kontakty a tým mám prístup k materiálom a novým technológiám. Ale systém chýba. Keď učiteľ tieto kontakty nemá, je úplne mimo. Nikto Vám nič nedá, všetko je firemné tajomstvo. Nuž ale potom niečo nefunguje. Keď som bol v Rakúsku na škole podobného typu, ako je naša, tak tam bolo samozrejmosťou, že zástupcovia praxe sa stretávali pravidelne s učiteľmi odborných predmetov, zaškolili ich na nové technológie a tieto dodali do škôl. A u nás? Chaos nad chaos, systém chýba. Nadriadené orgány otvoria odbor aj na škole, kde chýba akákoľvek vybavenosť, či odborné pedagogické zázemie. Tým sa vytvára pre školy ekonomická konkurencia, lebo so skúseností viem, že máloktorého rodiča zaujíma kvalita výuky, veď načo by malo jeho dieťa dochádzať za kvalitnejším vzdelaním, keď „papier" dostane aj na bližšej škole. Čo na tom, že na bližšej škole je vrcholom technickej prípravy motor zo starého Favorita a na vzdialenejšej je komplexne vybavené diagnostické centrum renomovanou firmou. Peniaze z projektov sa míňajú na úplné hlúposti, len aby sa urobila akcia a niekto si urobil čiarku, čo na tom, že to je to úplne nepotrebná primitívnosť, veď je to  spojené s výletom a preplatením všetkých výdavkov. Pritom školy nemajú nie že na zaplatenie kvalitných odborných školení pre učiteľov, ale ani na cestovné príkazy! A školám  chýba nielen kvalitná technologická vybavenosť, ale totálne základná vybavenosť odborných učební.

Je ľahké kritizovať nepripravenosť absolventov a v mnohých prípadoch je kritika aj opodstatnená, pretože aj školy sa musia snažiť nestratiť krok s praxou a nielen sa vyhovárať, že nemáme učebnice a nemáme vybavenie a to aj v čase, keď tie informácie treba ťažko zháňať. Inak urobíme z odborných škôl technické historické akadémie. Novšak veci v odbornom vzdelávaní sa „vygúgliť" nedajú, tu nestačia encyklopedické základné vedomosti, ale treba ísť do hĺbky. A na to treba partnera. A preto si treba položiť aj inú otázku. Čo za posledných 20 rokov ponúkli zamestnávatelia a prax školám? Čo urobili preto, aby školy neboli v pozícii žobrajúcich mníchov. Lebo kričať, že potrebujeme absolventov stredných odborných škôl a potrebujeme ich kvalitne pripravených na nové technológie je síce oprávnené, ale nech si každý zamestnávateľ položí otázku a aj na ňu zodpovie : čo som preto urobil v posledných rokoch, aby som školám pomohol kvalitných absolventov aj pripraviť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?