Tablety do škôl - pokrok, či kšeft?

Autor: Peter Papík | 12.3.2014 o 19:06 | Karma článku: 16,08 | Prečítané:  5675x

V médiách sa objavili informácie o tom, že na slovenské školy smerujú tablety. No a na školy ozaj prišli rôzne materiály, ktoré informujú o podmienkach, ako sa k nim dostať. Mnohí si povedia : Super, konečne pokrok neminie ani školy. Je to však naozaj tak?

Pred časom jeden kolega písal v blogu, že je síce pekné, že tablety prídu do škôl, ale že draho kúpená Planéta vedomostí na nich nefunguje. No to je taký slovenský folklórny prvok, milióny za tablety, milióny za Planétu vedomostí, ale akosi sa zabudlo na kompatibilitu. Ja ako učiteľ, ktorý je podporovateľ moderných technológií vo vyučovacom procese, však chcem poukázať i na iný problém. Ak máte počítačovú učebňu správne rozostavenú, máte prehľad o činnosti každého študenta. Samozrejme existujú aj softvéry na kontrolu pracovnej plochy študenta, ale pohyb učiteľa v učebni a jeho aktívna činnosť má svoju nenahraditeľnú funkciu. Môžete sledovať prácu študentov, upozorňovať na prípadné nedostatky, či si všímať spôsob práce v podstate všetkých súbežne. Pri tabletoch toto nie je. Nemáte prehľad, či skutočne každý študent pracuje na tom zadaní, ktoré dostal. Ak v počítačovej učebni by mal niekto snahu odskočiť si na inú činnosť (internet, či hry..) zbadáte to takmer okamžite. Pri tabletoch dosť ťažko. Okrem toho tablety naplnia svoju životnosť podstatne skôr ako počítače a tie netreba ani nabíjať. Minule som čítal na internete, že je super, keď si študenti poznámky nepíšu do zošita, ale do tabletu, no ale to sa dá i do notebooku, či počítača.

Nemám nič proti digitalizácii školstva, naopak som za. Študentom bežne dávam k dispozícii na našej e-learningovej stránke školy svoje prezentácie, či výukové materiály, a plne využívam i ďalšie možnosti e-learningu, len sa pýtam, či ten „pokrok" a digitalizácia idú správnym smerom a či jej cieľom je naozaj kvalitne pripravený absolvent, alebo len niečí zisk? Nebolo by lepšie vybaviť školy počítačmi (koľko percent je na školách počítačov za štátne peniaze a koľko za peniaze rodičov? ), kvalitným softvérom, dataprojektormi, podporiť tvorbu elektronických vzdelávacích tematických celkov i celých predmetov a podobne? Nechýba tu systém a možno i zdravý rozum? Podľa mňa áno. A tak možno onedlho sa bude na interaktívnej tabuli simulovať aj kotúľ vpred na telesnej výchove a budú to sledovať dve tretiny oslobodených žiakov od cvičenia a tí, čo si oslobodenie nestihli vybaviť ho možno aj skúsia napodobniť. Alebo nasnímať do tabletu na video?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?