Kam na strednú / vysokú školu

Autor: Peter Papík | 9.2.2014 o 18:15 | (upravené 9.2.2014 o 18:22) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  1833x

Práve je obdobie, keď sa žiaci základných, či študenti stredných škôl rozhodujú o svojom ďalšom pôsobení. Možností je veľa, cesty k dosiahnutiu maturitného vysvedčenia, či vysokoškolského diplomu sú rôznej obtiažnosti, ale výber je dôležitý. Aj pre mladého človeka a aj pre štát. Potrebujeme totiž vzdelaných a uplatnených absolventov.

Keďže pôsobím v školstve a mám dosť skúseností dovolím si vyberajúcim napísať pár rád. Najskôr niečo s tých skúseností. Počas Dňa otvorených dverí na našej škole kráčala predo mnou dvojica nádejných uchádzačov a ich rozhovor bol nasledovný :

A : „Mne sa tu páči, sú dobre vybavení a je to zaujímavé, len neviem či to zvládnem."

B : „Kašli na to, nechoď sem, ja tu mám kamoša a tu sa treba učiť!"

Ďalšia skúsenosť : Stretol som bývalého študenta, ktorý u nás prepadol a hovorí mi : „Študujem skoro rovnaký odbor na inej škole, takmer nič nerobíme a som vyznamenaný!"

Alebo : Matka syna, ktorý u nás síce neprepadal, ale mal známky v 1. ročníku 3 a horšie : „Ja ho asi zoberiem na inú školu, veď tam má spolužiakov a učia sa oveľa menej ako on a majú dobré známky."

Nábor istej strednej školy : Poďte k nám, u nás nie je matematika !

Môžem na ilustráciu uviesť aj pár príkladov o stupeň vyššie. Firma, s ktorou máme spoluprácu potrebovala aby niektorí jej pracovníci na stredných manažérskych kádroch mali vysokoškolské vzdelanie. Vysoká škola z daného odboru, rokmi osvedčená ako kvalitná, im ponúkla technický študijný program presne pre ich potreby. Nešli tam. Vybrali si štúdium netechnického odboru (sociálna práca), čiže úplne mimo odbor. Dôvod? Nie je tam matematika, fyzika a ani cudzí jazyk. A uznajú im aj to. Načo im to bude? Ale keď máme takú legislatívu, tak sa nečudujme. Môžete vyštudovať aj Neverbálnu komunikáciu mimozemských civilizácií, máte titul a môžete ísť na vedúcu technickú pozíciu ! Čo na tom, že nerozoznáte francúzsky kľúč od valašky.

Niektoré školy premenovávajú odbory na chytľavé názvy bez zmeny obsahu. Ale veď sme spravili so študentov tovar, kto ich viac získa vyhráva, bez ohľadu na ich ďalšie uplatnenie.

Snažím sa mojich študentov na strednej škole viesť, ak ich baví odbor, aby pokračovali v ňom na vysokej škole, alebo aby išli do tej oblasti pracovať (tu je našťastie momentálne viac ponúk, ako máme absolventov). Niektorí si dajú poradiť, niektorí si vyberú inú školu, aj keď ich odbor baví z dôvodov, že nechcú na internát, majú tu frajerku, alebo že mám tam kamošov a je to ľahšie, ako čo mi vy radíte, aj keď sa hovorí, že sa ťažšie uplatňujú, ale ja si robotu nájdem a že škola ako škola...atď. Prejde pár rokov a niekedy len mesiacov a prídu, že mali ste pravdu, toto kde som išiel nie je pre mňa škola.

A tak milí žiaci, študenti a ich rodičia. Vyberajte nie ľahšiu, ale radšej ťažšiu cestu za vzdelaním. Lebo ťažko na cvičisku, ale ľahšie na bojisku. Vyberajte si školu, ktorá je etablovaná, známa, má výsledky, má kontakty na prax a partnerov v praxi. Nevyberajte podľa lákavého názvu odboru, ale zaujímajte sa aj o náplni. A vyberajte si školu, ktorá nesľubuje úľavy, ale tvrdú prácu na sebe. Lebo na tomto svete môžete prísť o veľa, ale vaše vedomosti vám nikto nevezme a vzdelaného nikto neopije rožkom.

Možno príde čas, že sa maturitné vysvedčenia, či diplomy budú dať získať i „na vrátnici", ale potom nech Pán Boh ochraňuje nás i túto spoločnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?