Tlačivá

Autor: Peter Papík | 12.10.2013 o 14:15 | (upravené 12.10.2013 o 17:20) Karma článku: 14,66 | Prečítané:  739x

V známom českom filme „o básnikoch" hlavný hrdina Štěpán nad hŕbou papierov v ambulancii dedinského lekára prednesie povzdych : „Dej blbci funkci a vymyslí lejstro". Nadčasová veta. Myslím, že ten „blbec" má práve flek na Ministerstve školstva.

Keď som pred rokmi začal učiť, existovalo dosť pedagogickej dokumentácie, ale viac menej mala hlavu a pätu. Triedna kniha na zápis hodiny, chýbajúcich a preberaného učiva a katalóg s údajmi žiaka, o zákonných zástupcoch a žiakových študijných výsledkoch počas štyroch rokov na strednej škole. Iste aj tam boli nejaké podľa mňa zbytočné údaje, ale bol v tom systém. Ak prišiel po rokoch absolvent pre duplikát vysvedčenia, či iné potvrdenie, vyhľadanie údajov bolo v archíve pomerne jednoduché. Postupne prišla informatizácia aj do škôl a naozaj prišli softvéry na agendu školy, ktoré umožňujú výrazne zjednodušiť a zdigitalizovať tieto dáta. To by však nesmeli na Ministerstve školstva prijať spomínaného „blbca". Inak si to neviem vysvetliť. Najprv si zobral na mušku katalógy. Doteraz jedna pekne zviazaná, logicky usporiadaná kniha, teraz katalógový list žiaka zvlášť a osobný spis žiaka zvlášť. Kým predtým sa predmety pre triedu písali len raz na dobre vymyslenej záložke, teraz ich vypisujete každému žiakovi zvlášť! A aby Vám to zjednodušili, tak skratkami. Predpísanými. Ak niekto príde pýtať po rokoch duplikát vysvedčenia, sekretárka si môže pri lúštení skratiek púšťať pesničku Ivana Mládka : „Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR,SNB mé DKW si stoplo na TK." A v osobnom liste mimoriadne dôležité údaje ako napríklad adresa zamestnania otca a matky, vrátane telefónneho čísla do zamestnania! Nedajbože ho počas štúdia raz, či ešte lepšie viackrát zmení, kolónky chýbajú, môžete prácne zaznamenať zmenu. A keď rodičovi presťahujú firmu na inú ulicu, ste už úplne v háji. A hoci sa známky a študijné priemery zapisujú do katalógového listu, pre istotu študijné priemery za jednotlivé ročníky a známky zo správania ako i zameškané hodiny musíte písať i sem. Istota je istota. A blbosť je blbosť dodávam. No a keď už dotyčný „vylepšil" katalóg, tak sa pustil do triednej knihy. Ešteže sme stihli v auguste zaznamenať zmeny a ešte pre tento rok si vytlačiť a namnožiť pôvodnú. Ešte tento rok platí, aj keď už aj tam sa nejaké zásahy nášho aktivitka objavili, ale oproti novej je to stále super. Prečo sme si ju tlačili sami? Lebo sme sa chceli tej novej ešte aspoň na rok vyhnúť a zo ŠEVT-u  sa musí objednať v takmer ročnom predstihu! To je pružnosť. Ale k zmenám. Ak ste doteraz na svoj predmet mali pekne vyčlenený priestor na zápis učiva a tak aj ucelený prehľad, tak teraz sa píše všetko dokopy za sebou. Slovenčina, náboženstvo, praktické cvičenia, angličtina, elektrotechnika....Úžasné. Ak kolega ochorie a idete za neho odborne zastupovať, tak kým zistíte čo preberal naposledy je polovica hodiny v ťahu.

Veľmi rád by som sa spoznal s týmto upravovačom dokumentácie a opýtal sa ho, či strednú školu videl aj zvnútra. A viete, čo je vrchol „dokumentačnej reformy školstva" ? Že týždenníci sa nepíšu v novej triednej knihe hore, ale dolu na stránku. Na tomto musel dotyčný získať minimálne doktorát.

No a o takých koncepčným zmenách ako išli časom, že raz sa predmety museli písať malým začiatočným písmenom, potom veľkým (zrejme objavili nejaké nové spisy ohľadne slovenskej gramatiky od Štúra, neviem....) a prázdne políčka sa raz vyškrtávali zhora nadol a potom zdola nahor ani nehovorím, lebo kvalifikačná požiadavka na takúto funkciu musí byť minimálne niekoľkoročný pobyt v nejakej liečebni. A neúspešný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?