Odstránia sochu pápeža ?

Autor: Peter Papík | 11.5.2015 o 17:00 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  1144x

Pred pár dňami prebehla tlačou správa, že francúzsky súd v Rennes nariadil odstránenie sochy, ktorú postavili na počet pápeža Jána Pavla II. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že je v rozpore s normami o sekularizme.

Sudcovia tvrdia, že problém nie je socha, ktorá zobrazuje pápeža, ale že je umiestnená pod oblúkom, ktorý má na vrchu kríž. Podľa súdu pamätník porušuje ústavu. Starosta mestskej časti tvrdí, že odstrániť oblúk s krížom nemôže bez súhlasu autora sochy, pretože je súčasťou diela a ten akýkoľvek zásah odmieta.

Pápež Ján Pavol II. bez kríža by nebol tým, čím naozaj bol. A ak niekomu v Európe prekáža kríž, tak chce poprieť historické korene, na ktorých Európa stojí. To nerobí žiadna iná kultúra a civilizácia. Podkopávať vlastné historické dedičstvo pod rúškom sekularizmu je cesta do záhuby. A odbúravanie znakov, ktoré symbolizujú to, čo bolo pre mnohých našich predkov sväté, je neúcta k nim i k ich nespočetným obetiam a utrpeniu, ktoré obetovali i za našu lepšiu budúcnosť. A v tomto prípade i neúcta k jedinečnej osobnosti, ktorou Ján Pavol II. bez pochyby bol. To je už relativizmus hodnôt, ktorý vedie podľa mňa k samozničujúcemu úpadku spoločnosti.

Keď som bol malý, bol som raz s rodičmi v plnom kostole. Keď si všetci kľakli a mne sa otvoril priestor, zbadal som sochu Krista so svätožiarou nad hlavou. V tichu kostola som sa zrazu nahlas spýtal : „Mami, prečo má Ježiško na hlave volant?“. Zahanbená matka ma stiahla k sebe a snažila ukryť pred zrakmi niektorých pobavených a niektorých pobúrených veriacich. No neviem, či som nebol priekopníkom sekularizmu. Možno aj kríž nad Jánom Pavlom II. by mohol byť nahradený francúzskym kľúčom.

Ale to je rozmýšľanie trojročného decka. Snáď len v Európe zvíťazia dospelejšie názory.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Trump sa stane 45. prezidentom Spojených štátov

Donald Trump sa v piatok 20. januára stane oficiálne 45. prezidentom USA.

PRIMÁR

Prečo sa vám oplatí skoncovať s cigaretami

Vypočítajte si na kalkulačke SME o koľko si skracujete život a koľko peňazí strácate.


Už ste čítali?