reklama

Konferencia o odbornom vzdelávaní

Minulý týždeň prebehla v Bratislave II. medzinárodná konferencia k transformácii odborného vzdelávania s mottom a cieľom „...aby každý absolvent mal uplatnenie“. Veľmi dobrý cieľ a aj konferencia mala úroveň, no zazneli na nej aj veľmi varovné čísla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tie varovné čísla sú, že v budúcich piatich rokoch potrebujeme na Slovensku iba na obnovu pracovnej sily ročne viac ako 30 000 stredoškolsky odborne vzdelaných pracovníkov.

Aká je však realita ?

Zo stredných škôl vychádza ročne asi 50 000 absolventov. Z toho ide na vysoké školy asi 30 000 absolventov, 15 000 skončí v evidencii nezamestnaných, prípadne sa umiestni mimo študovaný odbor. Vo vyštudovanom odbore sa zamestná len asi 5 000 absolventov, čiže 10 %. Zamestnávateľom do dôchodku ročne odíde viac ako 30 000 kvalifikovaných pracovníkov, zo stredných škôl však vyjde iba menej ako 5 000, ktorí ich môžu nahradiť! 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je to tak?

Hlavným dôvodom je fakt, že ponuka študijných odborov nekopíruje požiadavky trhu práce. Novšak vina nie je na strane škôl. Systém financovania škôl núti školy otvárať nie študijné, či učebné odbory z ktorých sa absolventi uplatňujú, ale také o ktoré je záujem na vstupe, čiže také o ktoré sa zaujímajú končiaci deviataci, či ich rodičia. A tieto záujmy medzi záujmom deviatakov a ich rodičov na jednej strane a požiadavkami firiem na druhej strane sa diametrálne líšia. Darmo budete ponúkať odbor a mať aj vyjadrenia zamestnávateľov, že absolventov zamestnajú, záujem vám to nezvýši. Ale lukratívny názov odboru aj keď bez podpory zamestnávateľov či praxe veľakrát frčí oveľa lepšie. Je to preto, lebo ponuka miest na stredných školách asi dvakrát prevyšuje počet končiacich absolventov základných škôl. Tí vedia, že sa na strednú školu bez problémov dostanú. A to bez námahy, či dôkladnej prípravy. Výsledok? Chýbajú mnohé profesie, kde treba poctivo pracovať a treba o tom mať aj požadované vedomosti a prevyšujú absolventi odborov, ktoré pekne znejú, ale nikto ich nepotrebuje. A platíme zase rekvalifikácie. Školy sú potom, ak chcú žiakov, nútené vymýšľať a premenovávať odbory a profesie. Dostávame sa do štádia, že z upratovačky sa stáva kozmetička podlahových krytín, zo smetiara správca rezerv, či z údržbára administrátor neinformačných tokov a rozvodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bolo smutné počúvať na spomínanej konferencii plač zahraničných zamestnávateľov, že sa cítia oklamaní, lebo keď sem prichádzali bolo im sľúbené, že je tu kvalifikovaná pracovná sila a tá chýba. Sami chodia presviedčať rodičov deviatakov, aby ich dali na odbornú školu a oni ich potom zamestnajú. Ale nič nepomáha. Zatvoriť študijný, či učebný odbor pre nezáujem je relatívne jednoduché, ale jeho znovuotvorenie oveľa ťažšie a aj drahšie. Trh všetko nevyrieši. Nemáme taký bohatý štát aby mohol financovať každému štúdium aké sa jemu páči a potom ešte aj rekvalifikácie a dávky v nezamestnanosti. Štát by mal financovať štúdium odborov, ktoré potrebuje a mal by aj nastaviť pomer medzi počtom gymnazistov, študentov na študijných odboroch s maturitou a učňov na učebných odboroch. Ak niekto chce študovať niečo iné, nech si to sám financuje. Inak si sami vyrábame nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže v tomto prípade je najsmutnejšie to, že sa po značnom voľnomyšlienkárstve začíname vracať k niečomu, čo fungovalo. Len či sa to ešte podarí.

Peter Papík

Peter Papík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  7x

V niečom konvenčný, v niečom skôr ako "limitovaná edícia" :-) , človek, ktorý má rád svoje povolanie, hory, šport a všetko čo má svoju hodnotu a kvalitu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu